בר בכפר" במושב שרונה"
ישראל פרקר - IsraelWines.co.il

חובבי יין ישראלי אנחנו, ובסיורנו בין יקבי הארץ הגענו סוף שבוע אחד גם לגליל. הגענו, טעמנו המון יינות וסיירנו בכרמי הגליל.
ידענו מראש שני דברים חשובים: 1. יום אחד לא יספיק לבקר בכל היקבים. 2. אחרי יום עמוס אלכוהול כדאי להשאר בצפון ללינה ולא לנהוג חזרה למרכז הארץ.
החלטנו לכן ללון באחד מהצימרים הרבים שבצפון. בעקבות כתבה במגזין "את" על עשרת הצימרים הטובים במדינה וגם צפיה בתכנית הטיולים בטלביזיה של אבי קושניר, בחרנו ב"בר בכפר" שבמושב שרונה (SARONA כהגיית תושבי המקום) לא הרחק משני היקבים הנמצאים במושבה כפר תבור.
הזמנו מקום מראש (6769733-04 262754-052) כדי שנהיה בטוחים שיש לנו מקום ללינה .כשראשינו מסוחרר מאלכוהול יינות כפר תבור נחתנו במקום לא לפני שחלפנו על פני רפת ענקית, הממוקמת בכניסה לכפר, שיושביה ( עשרות רבות של פרות עם עטינים עמוסי חלב) הביטו בנו בהשתאות כמפרעי שלוותם.
"בר בכפר" - שלט עץ בכניסת ביתם היפה המוקף בעצי נוי ופרי, של נילי ודב בר, שהתיישבו במקום ב1975, 37 שנה לאחר ייסוד המקום באחד ממבצעי "חומה ומגדל".
את חדרי הצימר הקימו ב1995. עצי פרי אמרנו והתכוונו לאגוזי פקן, רימונים, פומלות, לימונים, שסק, מנדרינות, תאנים, תמרים, תפוזים, קלמנטינות, גויאבות ואפרסמונים.
יסלח לנו דב אם שכחנו עוד כמה פירות שהוא מגדל. להזכריכם, לא מדובר כאן על ביקור בשוק הסיטונאי בת"א אלא בחצר הצימר "בר בכפר"...
התקבלנו ע"י הזוג בר בקבלת פנים חמימה, בסיפורים על תולדות המקום מנילי, שהיא גם מדריכת טיולים, ובכוס קפה ועוגיות אגוזים פריכות מעשי ידיה (ללא ביצים) שנמסו בפה.


במקום נמצאים שני סוגים של יחידות דיור לזוג אחד ולשני זוגות, או זוג עם מספר ילדים. המבנים מטופחים ומושקעים.
ביחידה הזוגית שלנו היו מטבח וחדר אוכל קטן ובו מקרר, חדר שינה ושרותים ומרפסת מקורה בעץ בה ניצב ג'קוזי שבחווית הטבילה בו התנסנו סמוך לחצות הלילה.
על שולחן האוכל ביחידת הצימר ציפה בקבוק יין אדום מיקב תבור הסמוך שהיה ליווי נאות לשיכשוך במי הג'קוזי המבעבעים בנועם ובחום.
שקט ושלווה מסביב. רק מבחר ציוצים של הרבה סוגי ציפורים הפר את הדממה, מן מקהלת קולות כאילו הכרחית בסביבה טבעית כזאת.
ארוחת ערב בבכפר תבור (אפשר היה גם ל"קפוץ" לטבריה הנמצאת מרחק לא רחוק משרונה), צפיה בטלביזה שבחדר, התנסות בלתי שגרתית בטבילה בג'קוזי כשמסביבו הדלקנו נרות שהוכנו מראש, לגימה מהיין הקליל ושינה נעימה, חזקה סיימה את היום העמוס. חייבים לאגור כוח ליום נוסף של יין ביקבי הגליל.
הבוקר הגיע כל כך מהר שכמעט ולא הספקנו לחלום על כלום. כאן ציפתה לנו ההפתעה הגדולה ממטבחה של נילי. ארוחת הבוקר המפורסמת שלה.
ומה היה לנו שם:
לחם כפרי, לחם בירה ולחמניות חמות שנאפו בתנורה של נילי. מיץ לימון טבעי מעצי הלימון שמגדל דב בחצר. ריבות תוצרת בית שנרקחות מפרי העונה. לבנה וחריץ גבינה מהכפר הצ'רקסי השכן כפר קמה. שמנת של פעם ממחלבת כפר יהושע. גבינות רכות בעשבי תיבול. חביתת ביצים עם בצל ועשבי תיבול. חמאת שום. זיתים כבושים בבית בר. סלט עגבניות שיובשו על גג הבית בתהליך מיוחד. סלט ירקות טריים. קפה ורוגלך שמרים בטעם קנמון מעשי ידי .... נילי. והיו שם גם פלחי מילון ותמרים מעץ התמר שבחצר. בקיצור, חגיגה רצינית של מטעמים. הייתה לנו רק בעיה רצינית אחת, נפחה של קיבתנו לא יכל היה להכיל כל מה שחפצנו לאכול. גם מה שהכיל אותו נפח מוגבל השביע את רעבוננו עד שעות הערב.

לאחר הארוחה סיירנו שוב בין עצי המשק, על המדשאות המטופחות וגילנו שבמקום מתקן פחמים עליו יכולים הנמצאים במקום לצלות את הבשרים לארוחת הצהרים.
לנו, א. לא היה זמן לחכות לשעת הצהריים לצערנו, מפני שאצה לנו הדרך לבקר עוד יקבים ולטעום את יינותיהם. ב. למי בכלל היה מקום ותאבון לאכול ארוחת צהרים באותו יום.
נילי סיפרה לנו שהם מקבלים גם הזמנות לארוחות בוקר לקבוצות מטיילים.

בר בכפר במושב שרונה - צימר מומלץ ואפילו מאוד.

נהנה וצילם ישראל פרקר
www.IsraelWines.co.il