סיור ביקבים בגליל
ישראל פרקר

שוב עמד להסתיים שבוע עבודה שיגרתי, שבוע אחרון של חודש מאי 2003. אנחנו החלטנו שלסוף השבוע הזה אסור להיות שיגרתי עבורנו, הוא חייב להיות משהו מיוחד בשבילנו. משהו מיוחד הוא כמובן סוף שבוע שטוף יין ישראלי.
יום שישי בבוקר, ארזנו את התיקים ויצאנו צפונה לארץ הגליל. היום וחצי שעמדו לרשותנו אינם מספקים לביקור בכל יקבי הצפון כמובן. אנחנו בחרנו בארבעה:
יקב יינות התבור ויקבי התבור מסחה בכפר תבור, יקב ראש פינה ויקב עמיעד. את הלילה בילנו בצימר המקסים "בר בכפר", במושב שרונה, 5 דקות נסיעה מיקבי כפר תבור.


התנועה בכביש צפונה זורמת כהלכה ואנחנו כבר בעפולה, מנוחה קלה בבירת עמק יזרעאל, זו היושבת בקצה כביש הסרגל, וממולנו כבר הר תבור. מיד אחריו כפר תבור.
כפר תבור נוסד בשנת 1901, על אדמות אשר נרכשו מבני מסחה הערבית השכנה. רוב מתיישביו הראשונים היו יוצאי זכרון יעקב וראש פינה. פקידיו של הברון רוטשילד בארץ ישראל רכשו את האדמות. ומה שמתחיל עם רוטשילד בסופו של דבר מגיע ליין כמובן .
בכפר תבור נטועים כיום כ1200 דונם של ענבי יין וענבי מאכל. גם שני יקבים יש שם. את ביקורנו החלנו בקטן שבינהם:
יקב יינות תבור
שימי אפרת השתחרר משרות קבע בצהל והחל לייצר יין להנאתו והנאת בני משפחתו במרתף ביתו. ב1999 הוקם יקב הבוטיק רשמית. נידמה היה לנו לרגע שאנו נמצאים במין טוסקנה קטנה. קירות חדרי המבוא למרתף כוסו בלבני ואריחי טרקוטה אדומות. מבין שלבי העץ של הפרגולה משתרכים כלפי מטה אשכולות ענק של ענבי RED GLOBE עליהם נרחיב את הדיבור בהמשך טיולנו.
דלת המרתף הקשתית מובילה ליקב עצמו. לאורך הקירות שורת מיכלי נירוסטה קטנים בהם הותסס היין והוא אף מתיישן בהם עד למילוי בבקבוקים. שימי החליט עד כה שיין טוב השומר על טעמי הענבים הוא יין שלא מושפע מטעמם של חביות העץ ולכן החליט לא ליישן את היין בחביות עץ. בעתיד, בגלל רצון הלקוחות כנראה, יישן גם שימי את חלק מינותיו בחביות עץ אלון.
היינות מתיישנים גם בבקבוקים המונחים על מדפי עץ ובתוך מתקן לבני טרקוטה לאורך הקירות.
"כל דבר עושים מאהבה וגם יין כמובן", זאת משנתו של שימי אפרת ודבריו המתלהבים שופעים אהבה ליין ולייצורו.
ביקב יינות התבור מיוצרים כ 4,000 בקבוקים בשנה של יינות קברנה, מרלו, שרדונה, ריזלינג וסוביניון בלאן. גם ליקרים ממשמש, דובדבנים, שזפים, קרסו ועוד פירות מייצר שימי. לגימה קטנה מהם והראש מתחיל להסתחרר. טעמם מעודן ומתאים לקינוח. לכוסיתנו נמזג יין מרלו 2000. צבע אדום עז, טעם פירות יער מובהק. חוסר הטאנינים מעץ החבית הופך אותו לקליל ומוכן לשתיה. היין קיבל ציון 85 בטעימת המגזין "יין וגורמה".
הכוסית נשטפה הייטב ולתוכה נמזג יין לבן צלול, סוביניון בלאן 2001. טעם טוב של פירות טרופים. כל הענבים הגיעו כמובן מכרמי כפר תבור.
בין לגימה ללגימה נגסנו בפרוסות גבינות צאן ואכלנו זיתים שנכבשו ביין ע"י שימי. שילוב טוב וטעים.
שימי לא התאפק, פתח את ברגי מכסה אחת מחביות הנירוסטה ובאמצעות מזרק פלסטיק גדול שאב מנת יין קברנה אדום טרי מבציר 2002. צבע אדום כהה, קצת סמיך וצובט בפה. היין טרם סיים את תהליך התהוותו אך עבורנו הייתה זו חוויה קטנה לחוש במין טעם ביניים של יין בתהליך שטעם וריח הענבים וגרעיניהם מורגש בו הייטב.
מחוגי השעון רצו והגיעו וכבר לשעה שלוש. שימי התחיל להתכונן לקבוצת מבקרים שצפוייה הייתה להגיע בכל רגע במסגרת טיול ג'יפים שנערך באזור.
הוא עוד הספיק לספר לנו שיש לו מספר לקוחות קבועים באזור המרכז ואף בחו"ל, להם הוא שולח את יינותיו מדי פעם.
מומלץ לתאם את הביקור ביקב יינות התבור בטלפון 562191-050.חצינו את הכביש הראשי המחלק את כפר תבור לשניים ואנו כבר בחוות היין שמרכזה נמצא :
יקב תבור
מארחנו אורן סלע מלווה בבנו הפעוט יובל , חיכה לנו והכין לנו חוויה שמרכזה סיור בכרמי כפר תבור.
עוברים מהרכב העירוני שלנו לרכב הכפרי שטוף האבק של אורן, ואנו בדרכנו לשדות הכפר. שטחים נרחבים של חיטה, מלונים ובצל, מטעי שקדים וזתים והנה הכרמים.
אדמת הגליל הפוריה טובה מאוד לחקלאות. בכפר תבור שכבר חגג את יום הולדתו ה100 נשארו עדיין חקלאים "עם טעם של פעם" כמו שנוהגים לומר על מאכל איכותי. אורן הוא דור חמישי של מתיישבי המקום. אביב אריה סלע הוא כורם וותיק ובעל שטחי כרמים נרחבים.
כרמים אמרנו ולא בדיוק התכוונו למה שכרגע אתם חושבים עליו, לפחות בתחנתנו הראשונה. היו שם חמישים דונם של "עצי גפן" בגובה 2.5-3.0 מטר הנתמכים ע"י רשת חוטי ברזל ענקית. התהלכנו זקופים כננסים (ואנחנו לא נמוכים, כידוע) תחת משטח עלווה ירוק ענקי של גפנים, נזהרים לא להתקל בראש באשכולות ענק שבשיאם יגיעו למשקל 4 ק"ג כל אחד. אלה ענבי הRED GLOBE שעלו לישראל מצ'ילה רק בשנים האחרונות. ענבי מאכל שחורים ענקיים שיכולים להשתמר זמן רב בקרור. 8 טון ענבים לדונם עתיד הכרם להניב.
לי נידמה ששני המרגלים שחזרו מתור את הארץ המובטחת עם מוט ועליו תלוי אשכול ענק, נשאו דווקא אשכול מגפן זו שנדדה מכאן לצ'ילה לפני אלפי שנים וכעת חזרה לארץ המוצא....
בכרמי ענבי היין של משפחת סלע פגשנו בקברנה סוביניון, מרלו, אמרלד ריזלינג, סוביניון בלאן, זינפנדל, גווירצטרמינר וקברנה פרנק.
הכרמים מטופלים ומטופחים להפליא. הזמורות גזומות בצורה המבטיחה קבלת ענבים באיכות מכסימלית. הגפנים מדושנות בזבל אורגני ולא כימי. ההשקייה מינימלית.רוח קרירה ומאווררת נושבת סמוך לקרקע ומקררת את האשכולות. הצמיחה כרגע בעיצומה, כל יום מצטרפים לגפנים מספר ס"מ נוספים.
העלווה העליונה מכוסחת מדי פעם לקבלת כמות עלים אופטימלית הנחוצה להזנת הענבים.
שליטה מושלמת על תהליכי הגידול של אלה שישתמשו בקרוב בייצור יינותיהם שימלאו כ 100,000 בקבוקים ביקב תבור. שאר תנובת הענבים תמכר לייצרני יינות נוספים.
אורן נתן לנו הסבר מפורט על הכרמים, הזנים ודרכי העיבוד. ראינו שם גם גפנים עם גזע מעובה מאוד , בנות כ 20 שנה.
סיור קצר בין השורות הארוכות, הירוקות המבטיחות יבולים נאותים בתקופת הבציר ,(הכורמים דואגים לכך שלא יהיה יבול של יותר מ 900 ק"ג לדונם). ואנו כבר בדרכנו ליקב.
היינן הוא אריה נשר המשמש כיינן כבר למעלה מ30 שנה והוא אומר :"הקפדנות, הרצינות והכבוד שמשפחת סלע רוחשת לאדמה ולטבע, משאירים לי את החלק הקל או הקשה, לא לקלקל את מה שהצליחו הם להפיק מהטבע".
בחצר היקב מיכלי ענק בהם מתבצעת התסיסה. באולם החביות המקורר והחשוך עשרות רבות של חביות עץ אלון בהם מתיישנים היינות. היינות המיוצרים ביקב הם:
הר תבור אדום (מרלו +קברנה), הר תבור לבן (סוביניון בלאן+אמרלד ריזלינג), אמרלד ריזלינג, קברנה סוביניון ESTATE, מרלו ESTATE, שרדונה, תבור רזרב- יין הדגל של היקב מענבי קברנה ומרלו הטובים ביותר ומהחביות הטובות ביותר בכל שנה. מיוצר בכמות מוגבלת.
לכוסיותנו נמזג יין קברנה 2001 שיושן כשנה בחביות עץ. הוא היה בעל טעם מעודן עדין עם שאריות טעם של עץ אלון.
אורן גם נתן לנו הרצאה מאלפת בנושא ייצור שמן הזית שגם אותו מוכרים במקום.
שמן הזית הפך למוצר לוואי ליין בכל יקב המכבד את עצמו. יש הרבה מן המשותף בין ייצור היין והשמן.
בחוות היין נמצא גם מפעל קטן למרצפן שכל כך אהוב עלינו. הצטיידנו במספר מרצפנים בטעמים שונים ויצאנו לחפש מקום ללינה.
פרטים נוספים על היקב ועל הסיורים והטעימות הנערכים בו אפשר לקבל בטלפון 6760444-04.לחפש מקום ללינה אמרנו ומצאנו. הגענו לישוב שרונה (SARONA ) ע"ש הכפר הערבי שהיה במקום. זהו ישוב שהוקם ב1938 בתקופת הקמת הישובים במבצעי חומה ומגדל. בשרונה הקימו מספר משפחות צימרים לאיחסונם של אורחים. לאוזננו הגיע שמו של "בר בכפר" שהקימו נילי ודוב בר בחצר ביתם,ולשם הגענו ספוגים באלכוהול יינות אדומים ולבנים שיוצרו מענבים שגדלו בגאווה בכרמי כפר תבור.
ירוק ירוק ושקט שקט וגם עוגיות פריכות מעשה ידיה של נילי (אגוזים, מרגרינה וחמאה ללא ביצים) שנמסו בפה קיבלו את פנינו בכעין שמורת טבע קטנה - בר בכפר (6769733-04).
במבנה שכלל מטבח חדר שינה, חדר שרותים ומרפסת מקורה שבפינתה קודש הקודשים, הג'קוזי, בילינו את הלילה. היו בכניסה לצימר גם בקבוקון יין אדום מיקב תבור ושתי כוסיות, אך אותם השארנו לעת הרחצה בשעת לילה מאוחרת בג'קוזי. גולת הכותרת באירוח הכפרי הייתה ארוחת הבוקר עם שפע הסלטים, הגבינות והמאפים החמים מתנורה של נילי בר.
הכל על הארוח ב"בר בכפר" שבמושב שרונה בעמוד הבא.


שבת בבוקר, אוכלים ארוחה דשנה שתמלא את צרכינו הקולינריים לפחות עד הערב, ונוסעים צפונה כארבעים וחמש דקות ליקב ראש פינה.
בשרונה השמש זורחת במרכז שמים כחולים, ובראש פינה מרחק כמה עשרות ק"מ בלבד צפונה , חם, שמים שחורים וגשם זלעפות ניתך מהם. מזג אויר משונה ולא כל כך מקובל בארצנו. את פנינו בכרם שאדמתו שטופת מים, קיבל יעקב בלום היינן, הכורם ובעל היקב. במרכז הכרם מבנה היקב העשוי אבן. היקב עדיין לא פתוח לציבור חובבי היין. אף כי ב2003 יבוקבקו בו כ 3,000 בקבוקים.
השנה יוצרו במקום היינות קברנה סוביניון, מרלו, קרניאן סמוק (פנינה), קרניאן אדום (טבע) ושירז.
באזור נמצאות גיתות עתיקות, עדות לתעשיית יין נרחבת שהייתה במקום בתקופות קדומות. תחת צילם של הגפנים הגדולות RED GLOBE, כמוהם ראינו גם בכפר תבור, הסבנו סביב שולחן עץ , שמענו את ההסברים על הכרמים, היקב וייצור היין, וטעמנו את כל יינותיו של יעקב בלום, איש ראש פינה.
גם ביקב זה לא מיושנים היינות בחביות עץ כדי שלא יפגע טעמם הטבעי, לפי משנתו של בעל היקב. היינות נמזגו לכוסיות אחד אחרי השני. אהבנו אותם אך את השירז שמוצאו מאוסטרליה אהבנו יותר מהכל. צבע אדום עז וטעם קצת מתקתק עם ניחוחות שזיפים ודובדבנים. בקצה כל שורה בכרם ענבי היין מצויין שם הזן השתול ונראה שבעתיד הקרוב, כשיפתח המקום, הוא יהווה מרכז משיכה לאוהבי יינות ישראלים. בשלב זה ניתן להשיג את היינות בחנויות הנמצאות באזור השחזור בחלקה העליון של ראש פינה.
אנו צופים עתיד טוב ליקב המעניין ומאחלים לו הצלחה.


סיור קצר בראש פינה ההסטורית, היפה, המיוחדת, ואנו בדרכנו ליקב הבא בקיבוץ עמיעד.
מטרתנו הייתה לפענח את חידת היקב שעבורנו הוא עדיין משהו בלתי ברור. לצערנו היקב היה סגור ורק החנות לצד הכביש המוליך צפונה הייתה פתוחה. היקב נקרא היום יקב רמות הגליל והוא מנוהל ע"י חברת נועם רמות הגליל. ביקב מייצרים שיכרי פירות, ליקרים ושנפסים מאגסים, פטל אוכמניות, קיווי, דבש ועוד. גם יינות אדומים, מרלו וקברנה ויין קידוש, ארץ הגליל, החל היינן ג'ף מרקס לייצר. טעמנו את מרלו 2002 וחידת היקב עדין נשארה בלתי פתורה עבורנו. (6909869-04)


היו לנו יום וחצי עמוסים בהמון יין, כרמים, חקלאים, מין ארץ ישראל יפה ומיוחדת הנמצאת לה שם בצפון הלא רחוק. אנחנו מבטיחים לחזור !

נהנה וצילם ישראל פרקר


www.IsraelWines.co.il